Cieknąca bateria wannowa to problem w wielu domach. Wiele osób decyduje się skorzystać wówczas z pomocy fachowca, co z kolei rodzi konieczność nie tylko zakupu różnych elementów baterii, ale również i zapłaty za świadczoną usługę. Jednak w przypadku awarii baterii warto spróbować usunąć usterkę całkowicie samodzielnie. Jak się bowiem okazuje, nie jest to trudne wyzwanie, a pozwala poczynić nieco oszczędności w domowym budżecie. Co zrobić gdy bateria przecieka? Sprawdź nasz poradnik, zanim przystąpisz do pracy.
Cieknąca bateria wannowa
Baterie łazienkowe nie są używane raz na kilka dni. Wprost przeciwnie, ich intensywna eksploatacja powoduje, że żywotność tego typu produktów może ulec znaczącemu skróceniu. Zużyta uszczelka daje o sobie znać, gdy woda cieknie pomimo odcięcia jej dopływu, a wymiana głowicy potrzebna będzie przy większej awarii.
Jak wiadomo, w takiej sytuacji należy działać szybko. Naprawa cieknącego kranu jest konieczna nie tylko ze względu na komfort użytkowania, ale również i na zużycie wody, które w przypadku gdy bateria wannowa cieknie, będzie znacznie większe, a takie kapanie wody z pewnością odbije się na domowych rachunkach. Co zrobić gdy bateria Tres cieknie i co może być tego przyczyną?
Które elementy baterii najczęściej ulegają awarii, czyli przyczyny cieknącego kranu
Głowica i uszczelki to dwa podstawowe elementy armatury łazienkowej, które najczęściej ulegają awarii. Czasem sama wymiana uszczelki na głowicy wystarczy, by naprawić cieknący kran. Wbrew pozorom, cieknąca bateria prysznicowa nie jest awarią, z którą większość z nas nie będzie w stanie sobie poradzić. Wprost przeciwnie, naprawa baterii wannowych będzie stosunkowo łatwa, nawet bez pomocy fachowca. Jeśli więc w naszej łazience pojawi się cieknąca bateria, pierwszym krokiem będzie z pewnością odszukanie źródła problemu. Jeśli dopływ wody zostaje zamknięty, a wyciek nie ustępuje, to właśnie uszczelkę należy wymienić w pierwszej kolejności.
Jeśli bateria posiada perlator, przyczyną awarii może być gromadzenie się w jego wnętrzu osadów wapnia. W takiej sytuacji warto sprawdzić stan perlatora. Należy odkręcić urządzenie i usunąć zabrudzenia pod bieżącą wodą. To najczęstsze przyczyny awarii, których usunięcie spowoduje, że na nowo będziemy mogli cieszyć się komfortem użytkowania baterii wannowej.
Jak naprawić baterię wannową?
Jeśli uszczelka przestaje trzymać szczelność, należy ją wymienić. Pracę należy rozpocząć od zakręcenia głównego zaworu wody. Teraz można już przystąpić do odkręcenie kranu. Oklejenie śruby taśmą malarską ochroni ją przed ewentualnymi zniszczeniami. My będziemy mogli natomiast odkręcić nakrętkę lub śruby mocujące.
Teraz należy odkręcić pokrętła baterii lub też wylewkę. Podczas wymiany uszczelki warto wymienić też dodatkowe części baterii, jak np. nakrętki mocujące. Gwinty zewnętrzne należy oczyścić z pozostałości i resztek po poprzednim uszczelnieniu. W ich miejsca trzeba natomiast nałożyć też taśmę hydrauliczną. Dopiero wtedy można zainstalować nowe uszczelki, a następnie dokręcić wylewkę lub pokrętła. Gdy bateria zostanie prawidłowo zainstalowana, możemy zrezygnować z odcięcia dopływu wody i odkręcić zawór.
Dziękuje bardzo za artykuł. Wiele wyjaśnił. Dobra robota.
Twoje doświadczenie i wiedza są bezcenne. Dziękuję za dzielenie się nimi.